PORADNIK - CO ZROBIĆ GDY KTOŚ UMRZE?

 
Śmierć bliskiej osoby to trudny moment
dla wszystkich domowników.
Co robić gdy ktoś umiera?
Czy jeszcze możemy pomóc?

CO ZROBIĆ GDY KTOŚ UMRZE W DOMU?
 
 
1. Jeśli w Twojej obecności osoba starsza traci przytomność, staje się wiotka, osuwa na fotel lub krzesło to w pierwszej kolejności należy położyć ją na ziemi lub podłodze (nie na kanapie - podłoże musi być twarde), policzek przystawiamy do nosa nieprzytomnej osoby tak aby oczami widzieć czy rusza się klatka piersiowa. Jeśli na policzku nie czujemy oddechu i nie widzimy też, aby unosiła się klatka piersiowa to dzwonimy na 999 lub 112 i przekazujemy lekarzowi, że osoba nieprzytomna nie oddycha, wzywamy karetkę i przystępujemy do resuscytacji krążeniowo - oddechowej (2 wdechy, 30 uciśnięć) i prowadzimy ją do momentu przyjazdu karetki.


2. Po przyjeździe karetki dalsze czynności podejmuje lekarz. Jeśli nie wróciły czynności życiowe (oddech i praca serca), lekarz ma obowiązek sprawdzić jeszcze odruchy nerwowe i reakcję źrenic na bodziec świetlny. Jeśli lekarz potwierdzi śmierć ma obowiązek wypisać protokół zgonu.


3. Jeśli zmarły był wyznania rzymsko - katolickiego należy zapalić jego gromnicę, złożyć mu dłonie do modlitwy i włożyć w nie książeczkę do nabożeństwa i różaniec. Możemy zaprosić bliskich sąsiadów lub mieszkającą niedaleko rodzinę  i wraz z domownikami odmówić różaniec. Wskazane jest, aby osoba zmarła leżała w domu jeszcze dwie godziny od momentu stwierdzenia zgonu do momentu zabrania do kostnicy.


4. Jeśli śmierć bliskiej osoby zaskoczyła nas i nie byliśmy na to przygotowani należy sprawdzić w internecie lub lokalnej gazecie numer telefonu do zakładu pogrzebowego, aby przysłali auto-karawan. W mniejszych miejscowościach ceny usług pogrzebowych są porównywalne i nie ma dużej konkurencji, w dużych miastach warto zorientować się w cenach - często zdarza się tak, że numer telefonu dobrze rozreklamowanego zakładu pogrzebowego świadczy nie tylko o tym, że go stać na dobrą reklamę, ale też pewne słono za ich usługi trzeba będzie zapłacić. Ludzie działając w afekcie nie zwracają na takie szczegóły uwagi, a później muszą płacić wielkie pieniądze, gdy konkurencja może wzięłaby połowę tej sumy.


5. W oczekiwaniu na karawan można przygotować ubranie, które chcemy aby zmarły miał założone w trumnie. Możemy je przekazać pracownikom zakładu pogrzebowego w torbie.


6. Z protokołem zgonu należy iść do lekarza pierwszego kontaktu po KARTĘ ZGONU.

7. Udajemy się do zakładu pogrzebowego gdzie zabieramy ze sobą:
- KARTĘ ZGONU,
- DOWÓD OSOBISTY ZMARŁEGO,
- PASZPORT (JAKO DRUGI DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY TORZSAMOSĆ),
- DOWÓD OSOBISTY OSOBY, KTÓRA BĘDZIE ORGANIZOWAĆ POGRZEB,
- KSIĄŻECZKĘ WOJSKOWĄ (JEŚLI ZMARŁY TO MĘŻCZYZNA 50+)
- SKRÓCONY ODPIS AKTU URODZENIA (JEŚLI ZMARŁY TO DZIECKO)
- SKRÓCONY ODPIS AKTU MAŁŻEŃSTWA (JEŚLI ZMARŁY TO NASZ WSPÓŁMAŁŻONEK)
- ODCINEK RENTY LUB EMERYTURY


8. W dużych miastach z reguły pracownicy zakładu pogrzebowego załatwiają wystawienie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zasiłek pogrzebowy z ZUS-u. W mniejszych miejscowościach być może trzeba się będzie udać w te dwa miejsca osobiście.


9. Mając już akt zgonu z USC należy ustalić z zakładem pogrzebowym wstępne ustalenia związane z pochówkiem (czy będziemy kremować zmarłego, czy chować w trumnie, wybrać trumnę, ustalić kto ma ubrać zmarłego do trumny i czy będziemy zlecać firmie zewnętrznej wykonanie zabiegów balsamowania lub kosmetyki zwłok)


10. Z aktem zgonu udajemy się do księdza i administratora cmentarza, na którym planujemy dokonać pochówku. Ustalamy termin i godzinę mszy żałobnej i pogrzebu.


11. Udajemy się do pobliskiej restauracji w celu zamówienia "stypy".


12. Ustalamy z zakładem pogrzebowym pozostałe szczegóły pochówku. Można poprosić o wydanie okazjonalnych klepsydr, które możemy wywiesić na tablicy cmentarnej lub i przy kościele (zależy od zwyczaju danej miejscowości). W dużych miastach daje się także nekrolog do gazety.


13. Zamawiamy okolicznościowe wiązanki w kwiaciarni i albo odbieramy kwiaty w dniu pogrzebu, albo prosimy, aby pracownik dostarczył wiązankę na cmentarz. Warto zawrzeć na wstążce osobiste słowa "ostatniego pożegnania" - zobacz TUTAJ przykładowe teksty.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK NAPISAĆ OSTATNIE POŻEGNANIE DLA MAMY - WZÓR, SZABLON MOWA POŻEGNALNA

WZORY NAPISÓW NA SZARFĘ POGRZEBOWĄ - CO NAPISAĆ NA SZARFIE POGRZEBOWEJ