MOWA POGRZEBOWA NA POGRZEB OSOBY ZASŁUŻONEJ LUB ZNANEJ - JAK NAPISAĆ?
Oficjalne przemówienie na pogrzebie osób znanych i zasłużonych
Niektóre pogrzebowe przemówienia pożegnalne wygłaszane są nad trumną osoby, która zasłużyła się dla zakładu pracy, społeczeństwa, jest postacią znaną lub z innych względów należy taką osobę uhonorować oficjalną mową. Tego rodzaju przemowy wygłaszane są zwyczajowo przez tak zwanych oficjeli - przedstawicieli władz, związków lub innych organizacji – a w przypadku pracownika, przez kierownictwo firmy.Istnieją różne schematy tworzenia takich przemówień. Można ją napisać w formie rozmowy ze zmarłym. W takim przypadku trzeba tak skonstruować tekst, aby przewijały się w nim słowa „pamiętasz?”, „dlaczego?”, „czy sobie poradzimy?”.„kto teraz?”.
Tego rodzaju przykładowe przemówienie możemy przeczytać na jednych z ostatnich stron „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza. Innym rodzajem mowy pogrzebowej głoszonej podczas ostatniego pożegnania ludzi zasłużonych są przemowy opisujące ich życie z uwzględnieniem działalności publicznej. Należy zwrócić uwagę na dokonania, można zacytować słowa zmarłego, należy odnieść się do jego sukcesów i dobra jakie ten człowiek po sobie pozostawił.
Mowa pogrzebowa wypowiadana oficjalnie nie może być zwykłą listą zasług. Powinna posiadać w sobie pewnego rodzaju rys emocjonalny. Dlatego też warto, w sposób wyważony odnieść się na przykład do słabości, które zmarły człowiek miał, ale potrafił je przezwyciężyć, do zaangażowania, które go cechowało, do pracy, którą rzetelnie wykonywał, do sposobu życia i postrzegania świata, a także podać za przykład jego ziemskie istnienie.
Komentarze
Prześlij komentarz