ŚMIERĆ W DOMU - co robić?
Śmierć bliskiej osoby to trudny moment
dla wszystkich domowników.
Co robić gdy ktoś umiera?
Czy jeszcze możemy pomóc?
2. Po przyjeździe karetki dalsze czynności podejmuje lekarz. Jeśli nie wróciły czynności życiowe (oddech i praca serca), lekarz ma obowiązek sprawdzić jeszcze odruchy nerwowe i reakcję źrenic na bodziec świetlny. Jeśli lekarz potwierdzi śmierć ma obowiązek wypisać protokół zgonu.
3. Jeśli zmarły był wyznania rzymsko - katolickiego należy zapalić jego gromnicę, złożyć mu dłonie do modlitwy i włożyć w nie książeczkę do nabożeństwa i różaniec. Możemy zaprosić bliskich sąsiadów lub mieszkającą niedaleko rodzinę i wraz z domownikami odmówić różaniec. Wskazane jest, aby osoba zmarła leżała w domu jeszcze dwie godziny od momentu stwierdzenia zgonu do momentu zabrania do kostnicy.
4. Jeśli śmierć bliskiej osoby zaskoczyła nas i nie byliśmy na to przygotowani należy sprawdzić w internecie lub lokalnej gazecie numer telefonu do zakładu pogrzebowego, aby przysłali auto-karawan. W mniejszych miejscowościach ceny usług pogrzebowych są porównywalne i nie ma dużej konkurencji, w dużych miastach warto zorientować się w cenach - często zdarza się tak, że numer telefonu dobrze rozreklamowanego zakładu pogrzebowego świadczy nie tylko o tym, że go stać na dobrą reklamę, ale też pewne słono za ich usługi trzeba będzie zapłacić. Ludzie działając w afekcie nie zwracają na takie szczegóły uwagi, a później muszą płacić wielkie pieniądze, gdy konkurencja może wzięłaby połowę tej sumy.
5. W oczekiwaniu na karawan można przygotować ubranie, które chcemy aby zmarły miał założone w trumnie. Możemy je przekazać pracownikom zakładu pogrzebowego w torbie.
6. Z protokołem zgonu należy iść do lekarza pierwszego kontaktu po KARTĘ ZGONU.
7. Udajemy się do zakładu pogrzebowego gdzie zabieramy ze sobą:
- KARTĘ ZGONU,
- DOWÓD OSOBISTY ZMARŁEGO,
- PASZPORT (JAKO DRUGI DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY TORZSAMOSĆ),
- DOWÓD OSOBISTY OSOBY, KTÓRA BĘDZIE ORGANIZOWAĆ POGRZEB,
- KSIĄŻECZKĘ WOJSKOWĄ (JEŚLI ZMARŁY TO MĘŻCZYZNA 50+)
- SKRÓCONY ODPIS AKTU URODZENIA (JEŚLI ZMARŁY TO DZIECKO)
- SKRÓCONY ODPIS AKTU MAŁŻEŃSTWA (JEŚLI ZMARŁY TO NASZ WSPÓŁMAŁŻONEK)
- ODCINEK RENTY LUB EMERYTURY
8. W dużych miastach z reguły pracownicy zakładu pogrzebowego załatwiają wystawienie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zasiłek pogrzebowy z ZUS-u. W mniejszych miejscowościach być może trzeba się będzie udać w te dwa miejsca osobiście.
9. Mając już akt zgonu z USC należy ustalić z zakładem pogrzebowym wstępne ustalenia związane z pochówkiem (czy będziemy kremować zmarłego, czy chować w trumnie, wybrać trumnę, ustalić kto ma ubrać zmarłego do trumny i czy będziemy zlecać firmie zewnętrznej wykonanie zabiegów balsamowania lub kosmetyki zwłok)
10. Z aktem zgonu udajemy się do księdza i administratora cmentarza, na którym planujemy dokonać pochówku. Ustalamy termin i godzinę mszy żałobnej i pogrzebu.
11. Udajemy się do pobliskiej restauracji w celu zamówienia "stypy".
12. Ustalamy z zakładem pogrzebowym pozostałe szczegóły pochówku. Można poprosić o wydanie okazjonalnych klepsydr, które możemy wywiesić na tablicy cmentarnej lub i przy kościele (zależy od zwyczaju danej miejscowości). W dużych miastach daje się także nekrolog do gazety.
13. Zamawiamy okolicznościowe wiązanki w kwiaciarni i albo odbieramy kwiaty w dniu pogrzebu, albo prosimy, aby pracownik dostarczył wiązankę na cmentarz. Warto zawrzeć na wstążce osobiste słowa "ostatniego pożegnania" - zobacz TUTAJ przykładowe teksty.
Komentarze
Prześlij komentarz