JAK POMÓC OSOBIE, KTÓREJ ZMARŁ KTOŚ BLISKI część II

OSTATNIE POŻEGNANIE KONDOLENCJE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA
 
 
BĄDŹ DO DYSPOZYCJI
 
Znajdź czas, aby pomóc....nie tylko przez kilka pierwszych dni po odejściu bliskiej sercu osoby. W tym czasie obecni są liczni przyjaciele, rodzina i krewni. Te osoby bardzo szybko wrócą do swoich codziennych zajęć, a ten kto najbardziej tęskni po stracie zostanie sam. NIE POZWÓL NA TO. Okażesz się tym samym PRAWDZIWYM TOWARZYSZEM I PRZYJACIEMEM NA KTÓREGO MOŻNA LICZYĆ.  Zadzwoń, odwiedź, zapytaj czy możesz w czymś pomóc, zaproś na spacer.
 
W swoim kalendarzu zaznacz daty, które mogą być wyjątkowo bolesne dla osoby w żałobie - urodziny, imieniny zmarłego, rocznicę ślubu. Bądź w tym dniu blisko, zapewnij o swoim wsparciu. Takie dni są wyjątkowo bolesne, bo przywołują na myśl najpiękniejsze wspomnienia związane w osobą, której już nie ma.
 
 
 
PODNOŚ NA DUCHU
 
Pamiętaj, aby żałobników zapewniać, że zrobili wszystko co było w ich mocy aby uratować zmarłego. Nierzadko zdarza się, że człowiek odchodzi po ciężkiej chorobie, w wyniku wypadku i często przed śmiercią próbują jakość "pomóc" najbliżsi. Często jest później tak, że powtarzają sobie: "Gdybym bardziej się postarał, zrobił więcej, zachował się inaczej to może ta osoba byłaby nadal wśród żywych". Fakt odejścia jest już faktem - SYTUACJĄ NIEODWRACALNĄ. Niezależnie od tego jak dużo zrobiliśmy nic już nie odkręcimy. Zapewniaj żałobników, że uczucie smutku, gniewu i poczucia winy są w tym momencie normalnym stanem rzeczy i pozwól im je okazać. Nie śmiej śnię z cudzych łez, tęsknoty, smutku. Przytul i współczuj...Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK NAPISAĆ OSTATNIE POŻEGNANIE DLA MAMY - WZÓR, SZABLON MOWA POŻEGNALNA

WZORY NAPISÓW NA SZARFĘ POGRZEBOWĄ - CO NAPISAĆ NA SZARFIE POGRZEBOWEJ